18 vasario, 2023

Dėl 2016 m. įsigaliojusių atnaujintų pastolių naudojimo taisyklių ir padidėjusio Darbo inspekcijos atliekamų patikrinimų skaičiaus daug žmonių mums uždavė įvairių klausimų apie pastolius. Toliau pateikiame keletą dažniausiai gaunamų klausimų, taip pat mūsų atsakymus ir patarimus.

«Ar man, kaip privačiam asmeniui, reikalingas pastolių kursas?»

Mes turime griežtas darbo aukštyje taisykles, o Norvegijoje tai reglamentuoja Darbo inspekcija. Šios taisyklės taikomos specialistams, dirbantiems aukštyje, tačiau privatiems asmenims jos nėra tokios griežtos. Apskritai galima teigti, kad privatiems asmenims, kurie ketina patys naudotis pastoliais, pastolių kursų rengti nereikia (NB: kai pastoliai skirti jų pačių reikmėms). Svarbu, kad būtų atidžiai laikomasi tiekėjo parengto naudotojo vadovo.

Kaip privatus asmuo galite būti atsakingas darbdavys – todėl svarbu žinoti savo vaidmenį ir atsakomybę.

 

«Aš jau turiu ilgametę patirtį, ar man vis tiek reikia mokytis?»

Reglamentuose nustatyta, kad visi, montuojantys pastolius aukštesniame nei 2 metrų platformos aukštyje, turi būti baigę dokumentais patvirtintus mokymus. Jei neturite mokymo dokumentų (atitinkančių reglamento turinio reikalavimus), neišvengsite fakto, kad mokymai jums reikalingi dabar. Viena iš priežasčių, kodėl taisyklės buvo sugriežtintos, buvo viltis, kad pavyks sumažinti traumų ir mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičių. Didelę šių nelaimingų atsitikimų dalį sudaro kritimai.

Šiuos nelaimingus atsitikimus dažnai sukelia jaunesni darbuotojai ir darbovietėse, kuriose nėra pakankamo mokymo. Problema yra ta, kad sunku pritaikyti taisykles taip, kad jos paveiktų tik tuos, kurie nėra kompetentingi arba aplaidžiai vykdo mokymus. Tai reiškia, kad daugelis žmonių, kurių kvalifikacija yra daugiau nei tinkama, vis tiek turi dalyvauti mokymuose, kad įvykdytų taisyklių reikalavimus.

 

«Kokie yra pastolių naudojimo ir statymo mokymo reikalavimai?»

  • Pastolių naudotojas: turi būti apmokytas naudotis pastoliais, peržiūrėjęs naudotojo vadovą
  • Pastolių montuotojai iki 5 m: turi turėti dokumentais patvirtintus 7,5 val. teorinius + 7,5 val. praktinius mokymus
  • Pastolių montuotojai iki 9 metrų: turi turėti dokumentais patvirtintą 15 valandų teorinį + 15 valandų praktinį mokymą.
  • Pastolių montuotojai, kurių aukštis viršija 9 m (ir tie, kurie montuoja nevisiškai išmatavimus atitinkančius pastolius): turi turėti dokumentais patvirtintą 36 valandų teorinį + 72 valandų praktinį mokymą + 6 mėnesių darbo stažą įmonėje, kurioje naudojami pastoliai

 

«Kas gali patvirtinti pastolius ir kada turi būti tikrinami pastoliai?»

Prieš naudojimą pastolius turi patikrinti kvalifikuotas asmuo. Kvalifikuotu asmeniu laikomas darbuotojas, išklausęs mokymus pagal taisykles. Pavyzdžiui, darbuotojas, išklausęs mokymus pagal taisyklių 17-2 skirsnį, laikomas kvalifikuotu asmeniu, kai pastoliai yra iki penkių metrų aukščio. Kol pastoliai naudojami, jie turi būti reguliariai tikrinami. Pastoliai visada turi būti tikrinami po audros, kai kitos sąlygos galėjo turėti įtakos stabilumui ir tvirtumui ir kai pastoliai nebuvo naudojami savaitę ar ilgiau.

 

«Kada pastoliai turi būti su apsauginiais turėklais?»

Pastolių grindys arba laiptai, esantys aukščiau nei 2,0 m virš žemės paviršiaus, visada turi turėti apsauginius turėklus. Jei kyla ypatingas pavojus žmogui ar daiktui nukritus nuo pastolių grindų, pastoliai ar prieigos turi turėti apsauginius turėklus net ir mažesniame aukštyje.

 

«Kokiu atstumu pastoliai gali stovėti nuo sienos?»

Pastolių grindys turi būti įrengtos taip, kad atskiros sudedamosios dalys negalėtų judėti įprastai jas naudojant. Nesutvirtintas atstumas tarp pastolių ir sienos turi būti ne didesnis kaip 0,30 m. Jei atstumas tarp pastolių ir sienos viršija 30 cm, čia taip pat turi būti sumontuoti turėklai ir atraminė lentelė.

 

«Kokio aukščio turi būti kojų atraminė lenta?»

Kai yra rizika, kad gali nukristi daiktai, turėklai turi turėti ne žemesnę kaip 0,10 m aukščio atraminę lentą. Ant pastolių atraminės lentos aukštis turi būti ne mažesnis kaip 0,15 metro. Ant medinių pastolių, kurių grindų aukštis mažesnis nei 8 metrai, atraminės lentos aukštis turi būti ne mažesnis kaip 0,1 metro. Kojų atraminė lenta turi būti nuleista žemyn prie grindų.

 

«Kiek turėtų atlaikyti įtvirtinimas?»

Pastoliai, kurie nėra skirti laisvai stovėti ar kaboti, turi turėti tinkamą tvirtinimą. Inkarų matmenys turi atitikti apkrovas, kurios veikia pastolius. Inkarai turi būti išbandyti 20 % didesne apkrova, nei apskaičiuota. Taisyklėse reikalaujama, kad visada būtų atliekamas vienas ar daugiau bandymų, siekiant patikrinti, ar inkarai kartu su konstrukcija, prie kurios bus tvirtinami pastoliai, gali atlaikyti apkrovas, kurioms jie suprojektuoti. 20 % (1,2) saugos koeficientas atliekant bandymus atitinka Europoje taikomą praktiką.

 

«Kokios taisyklės taikomos pastolių apsauginiams turėklams dirbant ant šlaitinio stogo?»

Dirbant ant stogų, kur yra pavojus nukristi, darbuotojai visada turi būti apsaugoti nuo kritimo. Tam reikia naudoti kolektyvines saugos priemones, pavyzdžiui, apsauginius turėklus arba pastolius. Dirbant aukščiau nei 2 metrai, visuomet turi būti įrengti apsauginiai turėklai. Apsauginiai turėklai turi būti ne žemesni kaip 1,0 metro, su turėklais rankoms, keliams ir kojų pirštams. Turėklai turi atlaikyti didžiausią apskaičiuotą apkrovą kritimo atveju.

Dirbant ant stogų su stačiu nuolydžiu ir (arba) stogų, kurių atstumas iki atbrailos yra didelis, taip pat reikėtų apsvarstyti, ar, be apsauginių turėklų arba pastolių, reikėtų naudoti asmenines apsaugos nuo kritimo priemones.

 

* Atkreipkite dėmesį, kad mūsų atsakymai yra tik orientaciniai.